Úvodní stránka
Spolek KOLT
Z historie našich akcí
O táborech
Lidé KOLTu
Fotogalerie
Stáhněte si
Stáhněte si
Napište nám


1beh.gif, 2,2kB 2beh.gif, 2,3kB 3beh.gif, 2,3kB lesnitabor.gif, 2,2kB 5beh_v75px.png
JEDNOTLIVÉ BĚHY NAŠICH TÁBORŮ
(klikněte na příslušný symbol)

Podrobnosti o našich táborech

Letní tábor (přihlašování zde)

V roce 2011 se KOLTí letní tábory rozrostly a konají se už na 3 místech, od roku 2022 celkem 5 běhů. Všichni vycházíme z hnutí lesní moudrosti, všichni pořádáme klasický stanový letní tábor v přírodě. Přesto je každý běh trochu jiný, každá parta si dělá tábor po svém. Proto pro podrobnější informace o jednotlivých táborech a životě dané party využijte odkazy na stránky jednotlivých táborů.

Tábořiště v Čeříně

Od léta 1997 se tábořiště nachází pod obcí Čeřín (okres Český Krumlov), tj. v nádherném a čistém prostředí horního Povltaví. Umístění tábora je vzhledem k jeho pojetí bez nadsázky idylické - představte si louku u potoka, za nímž se rýsuje tajemná silueta zbořeného mlýna, obklopenou ze všech stran lesem, daleko od civilizace, avšak blízko u soutoku potoka s Vltavou. Louka je téměř rovná a samotný tábor zabere sotva její čtvrtinu - zbytek tudíž využíváme na hry a sporty všeho druhu (máme vlastní volejbalový kurt i fotbalové hřiště). Tábořiště si pronajímáme od místního hospodáře a v jeho stodole v Čeříně je rovněž uskladněn veškerý táborový materiál přes zimu.

V Čeříně pořádáme klasický dětský stanový tábor v polních podmínkách (suché záchody, vaření na polní kuchyni, umývárna ve srubu, jídlo z ešusů atd.) se zaměřením na táboření, život v přírodě. Děti (6-15 let) se během tábora "učí" základním dovednostem života v přírodě, hrají hry, sportují; každoročně pro ně připravujeme celotáborovou hru a dále táboráky, soutěže, olympiádu, pouť, výlety, plnění zkoušek atd. Kromě zábavy musí samozřejmě děti také přiložit ruku k dílu - v rámci služby pomáhají zajišťovat chod tábora (mytí nádobí, příprava dřeva, úklid tábora) a také drží populární noční hlídky.

Tábor trvá 2 týdny, kapacita je variabilní (v Čeříně už proběhl plnohodnotný tábor pro 15, ale i pro 87 dětí), nicméně se ustálila na cca 50 dětech. Děti jsou rozděleny do oddílů podle věku, popř. i podle pohlaví, anebo do smíšených, vyrovnaných družin. O každý oddíl (družinu) se stará vedoucí a praktikant, dalšími dospělými osobami na táboře jsou zdravotnice, kuchaři, hospodář(ka), zásobovač a hlavní vedoucí. Celkově průměrně velký tábor kolem 50ti dětí zajišťuje zhruba 15 dospělých osob. Každodenní zásobování veškerými potravinami, materiálem a pitnou vodou si zajišťujeme sami.

Okolí tábora je idylické a nádherné. Krajina je kopcovitá a velmi členitá, většinu terénu tvoří lesy. Důležitým prvkem je řeka Vltava, do které se chodíme koupat nebo ji splouváme na matracích. Z větších měst v okolí jmenujme určitě Rožmitál na Šumavě, Kaplici, Rožmberk, Větřní a samozřejmě Český Krumlov, který bývá každoročně cílem celodenního výletu. Kromě pamětihodnostmi doslova nacpaného Krumlova a hradu Rožmberk jsme si oblíbili též oblast nedaleko Kaplice, kde se nad údolím Malše tyčí romantická zřícenina Loužek.

Zimní tábor (přihlašování zde)

Pojetí a program

Zimní tábory o.s. KOLT pořádáme o jarních prázdninách pražských dětí. Náplní táborů je samozřejmě hlavně klasická "sněhová" aktivita - lyže a snowboardy. Nejde ale o klasický "lyžařský výcvik", tj. lyžařský dril od rána do večera, ale o tábor s uvolněnou atmosférou a programem podle momentálního zájmu dětí. Na táboře mohou děti bobovat, sáňkovat, hrát hokej, stavíme s nimi sněhuláky a iglú, koulujeme se atd. Jeden půlden mohou třeba strávit děti na sjezdovce, zatímco druhý si rády odpočinou na bobech a další vyrazí třeba na procházku... V případě nepřízně počasí a/nebo pro zpestření pobytu se věnujeme také hrám v místnosti. Každý den večer probíhá v herně aktivní program (malá celotáborová hra pro rovnocenné skupinky dětí), samozřejmou je také závěrečná diskotéka. Když je to jen trochu možné, snažíme se s dětmi alespoň jednou za tábor vyrazit i na oblíbené noční lyžování. Někdy mají naše tábory v programu i celodenní výlet do města na bazén.

Zimní tábory se konají vždy někde na horách v budově, kterou máme celou pro sebe - na tábory jezdí 20-40 dětí a asi 10 dospělých. Většinou si sami vaříme a samozřejmě se staráme o kompletní program. Děti spí na pokojích (podle dispozice chaty) po 2-6 dětech, na celotáborovku jsou rozděleny do 4-6 smíšených skupin a na lyže/snowboardy je většinou rozdělujeme do 3 družstev podle schopností. Denní režim většinou začíná v 8 hodin budíčkem, následuje dopolední program, oběd, polední klid a odpolední program, po kterém se podává kolem 18. hodiny večeře. Po té následuje osobní volno a kolem 20. hodiny se všichni scházíme v jídelně (herně) na společný večerní program. Večerka je ve 22 hodin. Tábor trvá týden od soboty do soboty a jezdíme na něj pronajatým autobusem z Prahy.

Současná lokace

Od roku 2014 se oba turnusy našich ZDT konají v Albrechticích v Jizerských horách, na Tanvaldském Špičáku. Bráchova parta jezdí do chaty U lesa (dřív RS Šroubárny), Rumcajs se svým turnusem jezdí do trochu větší chaty Jizerka (stále ale v Albrechticích).

Dřívější tábory

Naše zimní tábory, které pořádáme nepřetržitě od roku 1997, proběhly již na několika místech. Prvních roky je pořádali lidé kolem Lukmena a Mártyho, od roku 2004 pak převzali "druhý" běh Šipka a po ní Rumcajs.

  • nejdřív jsme jezdili do Lužických hor, kde šlo spíše o jarní tábory se spoustou bojovek a her na louce a v lese, lyžování bylo pomálu:
    • 1997-1999 Jiřetín pod Jedlovou - penzion LOKODEPO
    • 2000-2002 Křečany - chata SEMPRA
  • v roce 2003 se tábor uskutečnil v Albrechticích v Jizerských horách, přímo pod Tanvaldským Špičákem na chatě SNĚŽENKA (jeden spojený turnus pro celou Prahu)
  • další rok jsme se přesunuli ještě více do hor, přímo na krkonošské svahy do Velké Úpy, do chaty VKUS. Tam jsme byli hodně spokojeni a jezdili jsme tam celých 9 sezón v letech 2004-2012. Na Portáškách se samozřejmě hlavní táborovou náplní stalo lyžování, vzhledem k umístění chaty zhruba v polovině svahu byl režim vskutku ideální - před chatou nazout lyže, traverzem sjet na hlavní lanovku na Portášky a po lyžování opět přetraverzovat z kopce až před chatu.
  • V roce 2013 jsme se po dlouhých letech rozloučili s Velkou Úpou a naše tábory přemístili na nová místa; současně jsme se rozdělili, abychom mohli vyzkoušet dvě různé lokace. Rumcajs se svojí partou (Praha 1-5) zůstali v Krkonoších a jejich tábor proběhl na Benecku v chatě Na Špici. Lukmenova parta (Praha 6-10) vyzkoušela největší lyžařský areál Jizerských hor (Skiareál Tanvaldský Špičák), tábor se uskutečnil v RS Šroubárny v Albrechticích. Na obou místech proběhly bezva tábory, nicméně nakonec jsme se společně rozhodli pro Albrechtice.
  • na chatu U Lesa (RS Šroubárny) v Albrechticích jezdily oba turnusy společně v letech 2014-2019. Je to zimní tábor se vším všudy, hlavně se spoustou sněhu a velkým skiareálem kousek od chaty. Paráda!! Chata ale pomalu začala být pro Rumcajsův turnus malá a proto se v roce 2020 přesunuli do trochu větší chaty Jizerka, zatímco Bráchův turnus zůstal U Lesa.